środa, 26 października 2016

Serwetka z ananasami, czyli o jakości wykonania wyrobów szydełkowych

Dziś moje urodziny. Nie ważne które. Z tej okazji, zupełnie bez takiego wcześniejszego zamiaru, udało mi się skończyć nową serwetkę. Pochwalę się nią, gdyż uważam, że daje ona możliwości omówienia kwestii techniki wykonania wyrobów szydełkowych.

Serwetka została wykonana nićmi Karat 8 firmy Ariadna oraz szydełkiem numer 1,3. Średnica po naciągnięciu wynosi 43 cm.

W nawiązaniu do poprzedniego wpisu... gdyby ktoś miał wątpliwość: krochmalić czy nie krochmalić, naciągać czy nie naciągać? - odpowiedź na zdjęciu poniżej.




Zdecydowanie należy krochmalić i naciągać. Wówczas serwetka będzie lśnić wyrazistością wzoru.


A teraz kilka słów o technice wykonania. Jeżeli chcemy uzyskać wysoką cenę za wyroby rękodzielnicze, musimy pamiętać, aby technika wykonania plasowała się na najwyższym poziomie. Wysoka technika wykonania wyrobów szydełkowych sprowadza się do podstawowej kwestii - splot nie może być luźny tylko jak najbardziej ścisły. Ta informacja jest ważna również dla kupujących. Muszą wiedzieć jak oceniać jakość wykonania wyrobów rękodzielniczych.
Co decyduje o tym czy serwetka jest wykonana ściegiem ścisłym czy "rozchodzącym się"? Dwie kwestie:

  1. kontrolowanie popuszczania nitki podczas szydełkowania - nie można samowolnie puszczać nitki; im mniej doświadczona osoba, tym bardziej powinna kontrolować popuszczanie nitki,
  2. tempo wykonania wyrobu; zbyt szybkie robienie na szydełku skutkuje spadkiem jakości wykonania; można to skwitować hasłem: za szybko = za luźno. 


Zacznijmy od części centralnej. 

Mamy w niej słupki i oczka łańcuszka. Słupek musi być tak zrobiony, aby nie rozpadał się na szerokośc i aby nie pojawiały się przestrzenie między nitkami tworzącymi go. 




Następnie przyjrzyjmy się fragmentowi pokazującemu tzw. ananas. 

Motyw ananasa jest często wykorzystywany w szydełkowaniu. Zwłaszcza w obrusach i serwetkach. Ananas powinien być wykonany tak, by oczka łańcuszka były jak najbardziej ściśnięte, aby nie pojawiała się dziurka pośrodku oczka łańcuszka. Pamiętajmy jednak, iż wzór ananasa to wzór typu siatkowego - oczka tworzone są poprzez łuki łańcuszków. 



Niewielka przestrzeń pojawia się w miejscu wbicia szydełka - jest to nieuniknione. Całość ananasa, jeśli jest wykonywana  w systemie: 3 oczka łańcuszka + wkłucie, powinna przypominać nieco wzór ryżowy wykonywany powszechnie na drutach. 



Przyjrzyjmy się teraz jak powinny być wykonywane elementy tworzone z ciągów oczek łańcuszka. 

W tej serwetce mamy płatki, które są wykonane z fragmentów łańcuszka przyczepianych przy użyciu oczek ścisłych . W ten sposób powstaje niby-siatka. Oczka łańcuszka powinny być wykonane w taki spsoób, by jak najmniejsza przestrzeń pojawiała się w środku oczka...




 ... najlepiej aby w ogóle nie było tam przestrzeni, tylko by nitki przylegały do siebie. 



W tej serwetce mamy też w dużym zakresie zastosowane oczko ścisłe.

 Oczkiem ścisłym wykańczany jest kraj płatków. Zasada wykonania oczek ścisłych jest podobna jak oczek łańcuszka. Powinno być jak najmniej luzu między nitkami, a najlepiej by w ogóle nie było widać przestrzeni, tylko by tworzyła się lita powierzchnia. 




Oczkami ścisłymi w tej serwetce przyczepiane są też fragmenty łańcuszka dzięki czemu powstaje widoczne na zdjęciu okienko. W miejscu przyczepienia też nie powinien tworzyć się prześwit, tylko nitki powinny być dociśnięte. Pamiętajmy jednak, iż przy naciąganiu serwetki całość się napręża i w miejscu przyłapywania łańcuszka oczkiem ścisłym może w efekcie tego pojawić się małe "oczko".



Na koniec jeszcze kilka zdjęć prezentujących inne fragmenty serwetki. 

Są to miejsca styku różnych elementów. Słupki następujące po oczkach łańcuszka, miejsca łączenia ananasów z lamówkami tworzonymi przez słupki, itp. 





Mam nadzieję, iż udało mi się przybliżyć część zagadnień dotyczących jakości techniki wykonywania wyrobów szydełkowych. Kolejne kwestie zwiazane z tym zagadnieniem jeszcze będą sie pojawiać na blogu. 


Zapraszam na moją stronę:
www.manufaktura-rekodziela.pl
web.facebook.com/ManufakturaRekodziela.Laamar



7 komentarzy:

  1. Nareszcie ktoś głośno mówi o tym jak powinny wyglądać wyroby szydełkowe z górnej półki. Szczególnie odbiorcy powinni poczytać i dowiedzieć się jak nie kupować "badziewia". Z przyjemnością czytuję Twojego bloga. Dużo się już nauczyłam i mam nadzieję nauczę się jeszcze więcej. Tym bardziej że jestem samoukiem ale zależy mi na perfekcji :)Pozdrawiam Jegielniczka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ważny wpis, zarówno dla rękodzielników jak i kupujących. Ja się dużo z niego nauczyłam, co na pewno w przyszłości zastosuję, gdyż dążę do doskonałości :) A z okazji urodzin mnóstwo radości, czasu i spełnienia marzeń!

    OdpowiedzUsuń
  3. https://www.facebook.com/dariaszydelkuje/photos/a.1623336594660476.1073741828.1623322897995179/1667425936918208/?type=3&theater co sądzi Pani o tej serwetce? czy jest poprawnie wykonana? ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moim zdaniem elegancko. Zastanawiam się tylko, czy przy szydełkowaniu i robieniu jakichś elementów rząd powyżej łańcuszka, czy nie powinno się wbijac szydełko w łańcuszek zamiast chwytać nitkę pod łańcuszkiem. Od jakiegoś czasu wbijam szydełko w łańcuszek i montuję na stałe elementy na nim.

      Usuń
  4. Duża dawka fachowo opisanych informacji. Z przyjemnością czytam kolejne wpisy, powinny być lekturą obowiązkową dla większości sprzedających i kupujących na różnych portalach, szczególnie tych najbardziej popularnych...

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawy post.Duzo cennych uwag ,mimo ,ze dużo szydełkiem warto czytać takie informacje.Serdecznie pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń